До Всесвітнього дня без тютюну

Нагадуємо Вам, що 31 травня в Україні, як і в усьому світі, за ініціативою ВООЗ та партнерів проводиться Всесвітній день без тютюну, який цього року проходить за темою: «Тютюн та здоров’я легень». Щорічно в цей День у багатьох країнах світу проходять просвітницькі акції з однією метою – інформування широких верств населення щодо небезпечних наслідків від вживання тютюну, впливу вторинного тютюнового диму на некурців, особливо дітей.

За даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я від вживання тютюну щороку гине понад 7 мільйонів людей, з яких понад 6 мільйонів є результатом безпосереднього вживання тютюну, а близько 890000 випадків – наслідком впливу вторинного тютюнового диму.

Рак легень є одним із найпоширеніших видів раку у всьому світі і, зокрема в Україні. Смертність від раку легень серед курців у 20 разів вища, ніж серед тих, які не палять. Паління збільшує ризик утворення злоякісних пухлин і інших органів: язика, гортані, стравоходу, шлунка, сечового міхура Паління також ускладнює перебіг інших хвороб людини, особливо хронічних. Життя курців до 10 років коротше, ніж у тих, які не палять, при чому скорочення тривалості життя прямо залежить від того, з якого віку та як довго людина палить.

Вживання тютюну має згубний вплив куріння не лише на фізичне, але і на психічне здоров’я. Куріння часто є ознакою психічної патології, і тому багато курців не можуть розлучитися з курінням без серйозної допомоги психотерапевта. При цьому куріння може бути не тільки ознакою, але і      причиною ряду психічних розладів.

Курці тютюну не лише частіше хворіють і раніше вмирають, але і гірше бачать та чують, значно швидше втрачають зуби і лисіють, у них гірше загоюються рани, швидше погіршується інтелект і в цілому не тільки кількість, але і якість життя курців помітно гірше, ніж у некурящих.

Вдихати тютюновий дим без куріння може здаватися не так страшно, особливо тим, хто курить і вважає, що бере весь “удар” на себе. Але з семи мільйонів людей, які щорічно вмирають від тютюнової епідемії, 890 тисяч не курять. Вони стають жертвами вторинного диму і особливу стурбованість викликає уразливість дітей до вторинного диму.

Легені дітей менші за розміром і дихають вони частіше ніж дорослі, а тому вдихають більше шкідливих речовин на кілограм маси тіла, ніж дорослі за такий же проміжок часу. У дітей менш розвинута імунна система і все це разом підвищує вірогідність розвитку інфекційних хвороб, викликаних вторинним димом. Нарешті, у дітей через їх залежний від дорослих стан, просто менше можливостей уникати дії тютюнового диму, що випускається дорослими.

Наслідки пасивного куріння у дітей відрізняються від результатів дії тютюнового диму на дорослих. Якщо у дорослих найзначнішу частину наслідків складають захворювання серцево-судинної системи, то у дітей результати дії тютюнового диму виявляються, перш за все, з боку дихальних органів, а також з боку психічної діяльності та поведінки.

Саме тому, з огляду на вищезазначене, проведення санітарно-просвітницьких акцій до Всесвітнього дня без тютюну має бути пріоритетним завданням не тільки для медичних працівників, науковців, освітян, але і для кожного пересічного громадянина. Тому під час проведення заходів пропонуємо використовувати усі можливі методи і засоби з пропаганди здорового способу життя і профілактики захворювань.

Давайте пам’ятати, що основна наша мета – донести якомога більше інформації про шкідливість вживання тютюну і переваги здорового способу життя як реалістичну і привабливу альтернативу, якою громадяни можуть користуватись впродовж свого повсякденного життя.

Головний лікар БМЦЗ

Заслужений лікар України                                                                   О.ПИЛИПЕНКО

Залишити відповідь