Протидія та попередження булінгу (цькування) в закладах освіти

Такій темі була присвячена розширена нарада із керівниками закладів загальної середньої освіти, представниками ювенальної поліції, служби у справах дітей та міського відділу освіти, яка відбулася 4 квітня 2019р. Провела нараду заступник міського голови Юлія Дойнова. На початку вона пояснила, що мета зустрічі – спільно вирішити, як протидіяти булінгу в освітньому середовищі, та скоординувати взаємодію у цьому питанні освітніх закладів, органів місцевої влади та поліції.

Присутнім нагадали, що новий закон про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії булінгу набрав чинності у січні 2019 року. Але на сьогодні Міністерством освіти і науки України ще не затверджено Порядок реагування на випадки булінгу (цькування) у закладах освіти та застосування заходів виховного впливу. Документ розроблено та оприлюднено для громадського обговорення, яке триватиме до 15 квітня.

За ініціативи Міністерства освіти і науки України було розроблено та з 2 квітня почав працювати безкоштовний дистанційний онлайн курс щодо попередження булінгу(цькування) в закладах освіти. З метою підвищення обізнанності з даного питання 500 бердянських вчителів  зареєструвалися та почали проходити навчання.

Провідну роль у боротьбі з булінгому відведено педагогічним працівникам, на яких покладено обов’язки щодо проведення інформаційно-просвітницької роботи, а також необхідність невідкладного інформування керівника закладу, службу у справах дітей та відділу ювенальної поліції про випадки булінгу, що стали їм відомі.

Представники відділу освіти та ювенальної поліції акцентували увагу присутніх на відмінностях у поняттях. Так, булінг (цькування) – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого. Типовими ознаками булінгу (цькування) є: систематичність (повторюваність) діяння; наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності); дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого. У самому закладі за рішенням директора проводиться розслідування, створюється комісія з розгляду випадків булінгу та надається повідомлення до поліції та служби у справах дітей.

В соціально-психологічній роботі використовується поняття шкільне насильство.  Згідно з рекомендаціями Міністерства освіти і науки, насильство — це широке поняття, яке включає поведінку будь-яких осіб — вчителів, вихователів, старших або сильніших однолітків і носить одноразовий характер.

Також у практиці використовується термін “жорстоке поводження з дитиною”, що включає фізичне, психічне насильство, зневагу, нехтування інтересами і потребами дитини.

При виявленні факту шкільного або домашнього насильства, жорстокого поводження заклад освіти протягом доби повинен надавати відповідне повідомлення до служби у справах дітей та відділу ювенальної поліції.

Як повідомила на нараді представниця ювенальної превенції Бердянського відділу поліції, впродовж 2018 року до Бердянського відділу поліції повідомлень від закладів освіти, звернень батьків дітей, самих дітей з приводу булінгу на надходило. Поліція рекомендує керівникам закладів освіти постійно проводити профілактичні заходи із учнями та батьками щодо роз’яснень проблем булінгу, шляхів його подолання, а також відповідальності за вчинення булінгу; своєчасно реагувати на різні випадки конфліктів серед учасників освітнього процесу, з’ясовувати наслідки та причини, які призвели до будь-якої форми насилля у закладах освіти; повідомляти про факти булінгу.

На нараді також виступили директори закладу загальної середньї освіти №13, гімназії № 2, які розповіли про взаємодію школи з іншими учасниками освітнього процесу щодо виявлення випадків булінгу, а також про роботу над створенням безпечного комфортного та вільного від насильства середовища.

Підводячи підсумки наради заступник міського голови Юлія Дойнова відзначила, що питання протидії та попередження булінгу є дуже важливим і воно знаходиться на контролі. Кожний випадок буде детально розбиратися. Вона також зачитала ряд статистичних даних, які представлені у постанові засідання міжвідомчої комісії, яке відбулося на минулому тижні у Бердянській прокуратурі за участі усіх підвідомчих їй районів та керівників поліції.

Так, у більшості випадків неповнолітні, які вчиняли злочини, перебували у стадії сп’яніння. Найпоширенішим серед злочинів є крадіжки. У 2018 році за статтею 173 вчинення насильства в сім’ї, де є діти, складено 25 протоколів.

У минулому році слідчими поліції здійснювалося досудове розслідування відносно 4-х випадків нанесення тілесних ушкоджень неповнолітніми своїм одноліткам, що мали ознаки булінгу. І один з них вчинений дівчиною. За трьома фактами прокурором до суду направлені клопотання про застосування примусових заходів виховного характеру, оскільки особи не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність.

Питання протидії булінгу – це державна політика, яка  вимагає від усіх учасників освітнього процесу безумовного виконання нового Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо протидії булінгу».

Залишити відповідь