Безпечне харчування

Уряд затвердив нові норми та порядок організації харчування у закладах освіти

Кабмін ухвалив нові норми та порядок організації харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку.

Відповідну постанову з одноденним доопрацюванням ухвалили на засідання уряду 24 березня.

Відповідно до опублікованого на сайті уряду проєкту постанови (пункт 4.5), енергетична цінність та калорійність їжі має відповідати загальним віковим потребам учнів, а планування кратності калорій у їжі залежить від режиму харчування.

ПОРЯДОК (проєкт)

НОРМИ (проєкт)

  • правильний розподіл білків, жирів та вуглеводів у харчуванні дітей, який має забезпечити школа;
  • які продукти і в якій кількості мають вживати діти.

ОСОБЛИВОСТІ НОРМ (проєкт)

Докладніше про зміни дивіться в пояснювальній записці.


До школи: здорове харчування школярів (МОЗ України)


Відповідно до Національної стратегії розбудови  безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі та з нагоди Дня здорового харчування в закладах освіти міста були проведені заходи спрямовані на формування культури харчування

Що таке здорове харчування?

Це збалансоване споживання білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів з урахуванням добової фізіологічної потреби людини у харчових і біоактивних речовинах.

Рекомендації для здорового харчування

Завантажити «Тарілку здорового харчування»: розподіл раціону за групами продуктів.

Змінити раціон за один день неможливо: головне послідовно йти до мети — тоді здорове харчування стане для вас природним.

Починайте з невеликих кроків:

  • поступово додавайте у щоденний раціон салати (із сирих різнокольорових овочів);
  • використовуйте оливкову олію для приготування їжі;
  • включіть до раціону здорові перекуси із сухофруктів, горіхів, яблук, ягід;
  • снідайте нежирним супом, салатом або кашею;
  • їжте 4-5 разів на день плюс 2 перекуси, їжте повільно, ретельно пережовуйте;
  • їсти бажано в один і той самий час, але не пізніше ніж за три години до сну;
  • замініть інгредієнти страв на менш калорійні — майонез на йогурт, цукор на мед, цукерки на сухофрукти тощо.

Поступово ваше харчування стане здоровішим та смачнішим.

Бережімо себе і харчуймося правильно!

Приблизне двотижневе меню

Вивчення думки батьків щодо якості харчування в закладі

Наприкінці жовтня 2020 року в закладах загальної середньої освіти №№ 1, 4, 5, 6, 7, 11, гімназії №2, Бердянському муніципальному ліцеї підведено підсумки анкетування батьків щодо якості харчування учнів.

Як показали результати онлайн-анкетування переважна більшість батьків учнів (76%) задоволені приготуванням їжі та створеними умовами у шкільній їдальні.

На питання «Чи харчується Ваша дитина з задоволенням в шкільній їдальні?» 51% батьків написали –  «Так».

В  ході анкетування пропонувалося батьками повернутися до харчування «за Клопотенкам Є.В.», але поки триває карантин в шкільних їдальнях забороняється харчування шляхом «самообслуговування».

Звернули увагу, що у зв’язку з карантинними обмеженнями у більшості закладів освіти існує проблема, яка потребує розв’язання: протягом перерви не всі учні, які бажають вживати буфетну продукцію або гарячу страву,  встигають її придбати.

Відділ освіти наполегливо рекомендує директорам закладів загальної середньої освіти внести корективи до порядку організації харчування в своєму закладі та розробити заходи, направлені на вирішення існуючих проблем.

Ми вдячні всім, хто взяв участь в анкетуванні й будемо намагатись підтримувати й підвищувати рівень якості харчування, щоб приготовані страви для учнів завжди були корисними і смачними, а кухарі закладу щодня раділи, що від споживання приготовлених ними страв діти і батьки кажуть щире «Дякую!».

Безпечне ХАРЧУВАННЯ

Багато уваги приділяється раціону харчування учнів. Зокрема, доповнено перелік продуктів, які забороняється продавати у шкільних буфетах. 

Також визначаються  основні групи продуктів, які обов’язково мають бути в раціоні дитини, та вимоги до цих продуктів.

05 січня 2021 року відбулося засідання робочої групи щодо створення примірного двотижневого меню для харчування дітей у закладах загальної середньої освіти. До складу групи входили представники відділу освіти, громадськості, фізичні особи-підприємці, сестри медичні та заступники директорів ЗЗСО. В результаті роботи групи було складено зразок меню для дітей пільгових категорій. Головою громадської організації «Батьківський контроль» запропоновано провести моніторинг батьків учнів 1-4 класів щодо можливості збільшення вартості сніданку за рахунок батьківських коштів. Обговорено питання недостатнього рівня взаємодії між класними керівниками – батьками – працівниками їдалень. Прийшли до висновку, що необхідно формувати культуру харчування та правильних харчових звичок не тільки в школі, але й в родині.

Головний спеціаліст сектору дошкільної та позашкільної освіти,

Алевтина СИНЄОК